rutbeler.gen.tr https://www.rutbeler.gen.tr Rütbe, Rütbelerin Anlamı ve Sırası tr-TR hourly 1 Copyright 2019, rutbeler.gen.tr Fri, 30 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Rütbe https://www.rutbeler.gen.tr/rutbe.html Thu, 22 Nov 2018 17:04:42 +0000 Rütbe, devlet memurlarında, orduda hiyerarşik mevkiyi belirten unvanı ve unvanı simgeleyen işaretlerdir. Görevli ve yetkili personelin hiyerarşik mevkisini gösterir. Askerlik alanında emir komuta zincirini çalıştırma Rütbe, devlet memurlarında, orduda hiyerarşik mevkiyi belirten unvanı ve unvanı simgeleyen işaretlerdir. Görevli ve yetkili personelin hiyerarşik mevkisini gösterir. Askerlik alanında emir komuta zincirini çalıştırmak için, disiplini sağlamak ve korumak için, rütbe kullanılmaktadır.  Memurlarda hükümetin taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla amirle, memurlarda dereceleri tayin eden rütbeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle sivil yaşamda da rütbe uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içinde değişimlerden dolayı memurlar görevlere tayin edildiğinden, sivil yaşamda da rütbe yaygın şekilde kullanılamaz hale gelmiş, bunun yerine makam isimleri kullanılmıştır.

Türklerde İslamiyet'ten önce tigin, yabgu, şad, alp gibi rütbeler ve unvanlar kullanılmıştır. Selçuklular döneminde de pervane, atabek, melikül ümera, emirü'l ümera gibi rütbeler kullanılmıştır. Görevlere uygun şekilde kişilere bazı unvanlar verilmiştir. Bunlar zaman içinde rütbe uygulamasına dönmüştür. Osmanlılar döneminde yeniçerilerin kurulması yüzünden rütbe dönemi başlamıştır. Bundan sonra mülkiye sınıfına, Kanuni döneminde ulemaya rütbe verilmiştir. Sultan 2. Mahmut döneminde mülkiyede yapılan değişimlerle silsile durumuna gelen rütbeler kullanılmıştır.

Rütbe

Rütbe uygulaması bu şekilde günümüze kadar gelmiştir. Şimdi özellikle askeri alanda rütbe kullanımı yaygındır. Kara, deniz, hava kuvvetleri komutanlığında üstlendiği görevlere, eğitimine göre rütbe kullanılmaktadır.

Astsubay rütbeleri, astsubay çavuştan başlayarak astsubay kıdemli baş çavuşa kadar giden rütbeler vardır.

Subay rütbeleri de, astteğmenden başlayarak orgeneral rütbesine kadar gider.

Mareşal ve büyük amirallik rütbeleri ise, büyük yararlılıkları olan yaşayan ya da yaşamını kaybetmiş olan orgeneral ve oramiral rütbeleri kullanılır.

]]>
Binbaşı https://www.rutbeler.gen.tr/binbasi.html Fri, 23 Nov 2018 16:44:40 +0000 Binbaşı, kara, deniz ve hava kuvvetlerinde yer alan temel görevi bölük ya da tabur komutanlığı olan, yüzbaşı ve yarbay arasında bulunan askeri bir rütbedir. Bunun NATO kodu ise, OF-3 olarak belirlenmiştir. B Binbaşı, kara, deniz ve hava kuvvetlerinde yer alan temel görevi bölük ya da tabur komutanlığı olan, yüzbaşı ve yarbay arasında bulunan askeri bir rütbedir. Bunun NATO kodu ise, OF-3 olarak belirlenmiştir. Binbaşı rütbesinin görev süresi Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak erken terfi ve üstün kıdem sebebiyle görev süresi 2 yıl kadar olabilir. Binbaşı rütbesinde omuzda bulunan apolete defne yaprağı, şapkaya sırma ilave edilir. Deniz kuvvetlerinde omuzdaki apolete defne konulmaz.

Binbaşı

Binbaşı olmak isteyenler kara, hava, deniz harp okulundan ya da Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden mezun olmalıdır. Eğer Harp akademilerinden mezun olarak subay olunduysa, bunlara kurmay subay, diğerlerine sınıf subayı denmektedir. Subaylar asteğmenden başlayarak, mareşalliğe kadar rütbe alabilirler. Binbaşı olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.

]]>
Tuğgeneral https://www.rutbeler.gen.tr/tuggeneral.html Sat, 24 Nov 2018 06:53:04 +0000 Tuğgeneral, orduda kara ve hava kuvvetlerindeki temel görevi tugay komutanlığı olan, albay ve tümgeneral arasında bulunan askeri bir rütbedir. Bunun NATO KODU ise, OF-6 olur. Tuğgeneralin deniz kuvvetlerinde olan karşıl Tuğgeneral, orduda kara ve hava kuvvetlerindeki temel görevi tugay komutanlığı olan, albay ve tümgeneral arasında bulunan askeri bir rütbedir. Bunun NATO KODU ise, OF-6 olur. Tuğgeneralin deniz kuvvetlerinde olan karşılık rütbesi ise, tuğamiraldir.

Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük seviyede olan general rütbesi tuğgeneraldir. Bu rütbeyi alan subaylara defne yaprağından meydana gelen çelenk yerine çapraz kılıçlardan meydana gelen kokart ilave edilir. Ayrıca bu apolete bir yıldız da ilave olur. Tuğgeneral kıta görevlerini tugay komutanı olarak yapmaktadır. Rütbenin ordudaki görev süresi ise, 4 yıldır. Bu sürenin sonunda toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sırasında tuğgeneralin görev süresi uzatılabilir, ayrıca emekliye ayrılabilir ya da tümgeneral olarak üst rütbeye terfi ettirilebilir. Bu deniz kuvvetlerinde tümamiral rütbesi olur. Osmanlılar zamanında ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk zamanlarında tuğgeneral rütbesinin karşılığı mirliva olarak yapılmaktaydı.

Tuğgeneral

Tuğgeneral olmak için, öncelikle kara, hava, deniz hava harp okullarında okumak ve mezun olmak gerekir. Subaylar göreve teğmen olarak başlar. Görev sürelerine göre tuğgeneral rütbesine yükselebilirler.

]]>
Asteğmen https://www.rutbeler.gen.tr/astegmen.html Sun, 25 Nov 2018 02:40:29 +0000 Asteğmen, pek çok ülkedeki kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım ya da kısım komutanlığı olan ve en düşük subay rütbesi olarak karşımıza çıkan askeri rütbedir. Tük Silahlı kuvvetlerinde en küçük rütbeli subay Asteğmen, pek çok ülkedeki kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım ya da kısım komutanlığı olan ve en düşük subay rütbesi olarak karşımıza çıkan askeri rütbedir. Tük Silahlı kuvvetlerinde en küçük rütbeli subay olan bu askerler subay alt sınıflamasında yedek subay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Asteğmen rütbesine sahip olan kişilerin Takım Komutanı, Batarya Subayı, Adestim Subaylığı gibi görevlerde yer aldıklarını görebilmek mümkündür. bu rütbeye sahip olacak kişiler fakülte mezunları arasından seçilmektedir. Bu rütbe Astsubay Kıdemli Başçavuş ile Teğmen arasında kalan bir rütbedir. Bu rütbedeki bir askerin bir sonraki rütbeye geçme süresinin 3 aylık askeri okul sonrasında 8 ay olduğunu görebilmek mümkündür. Ancak bazı sınıflarda nasp süresi farklılık gösterebilmektedir.

Asteğmen
TSK Personel Kanununda belirlenmiş olan nasp sürelerine baktığımız zaman Asteğmen adayları sınıfına göre 1 ile 3 ay arasında askeri öğrenci olarak bulunması gerekmektedir. Sonrasında mezun olduktan sonra 9 ila 11 ay görevi alması gerekir. Dolayısıyla fakülte mezunlarının askeri öğrencilik bölümü de dahil olmak üzere 12 at toplam hizmet verilmesi gerekmektedir. Asteğmen olarak görev yapan kişilerin terhis olmalarına 30 ila 90 günlük bir zaman kala Teğmen rütbesine terfi edilmesi ve bu rütbeyle terhis edilmesi mümkün olmaktadır.
]]>
Tümgeneral https://www.rutbeler.gen.tr/tumgeneral.html Sun, 25 Nov 2018 22:35:24 +0000 Tümgeneral, Türk Silahlı Kuvvetlerinde son derece önemli görevlere sahip olan ve oldukça yüksek rütbeler arasında yer alan bir rütbedir. TSK içerisinde sözü hemen hemen her rütbeye geçen tümgeneral ülkemizde deniz kuvvetl Tümgeneral, Türk Silahlı Kuvvetlerinde son derece önemli görevlere sahip olan ve oldukça yüksek rütbeler arasında yer alan bir rütbedir. TSK içerisinde sözü hemen hemen her rütbeye geçen tümgeneral ülkemizde deniz kuvvetlerinde de görev yapan bir rütbedir. Fakat deniz kuvvetleri arasında rütbe adı azda olsa değişikliklere uğrayarak "Tümamiral" olarak bilinmektedir. Tüm general kışlalarda ya da büyük askerlere içerisinde önemli görevlere sahip olan ve çok büyük güvenlik önlemleri ile korunan kişiler arasında yer almaktadır. Özellikle dış terör gruplarının en büyük hedefleri arasında olan tümgeneral bu nedenle çok sıkı güvenlik önlemleri ile kuşatılmıştır. Olası suikast hedefleri arasında çok büyük bir yeri bulunmaktadır.

Tümgeneralin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde asıl görevi tümen komutanlığı olarak belirlenmiştir ve bu durum yıllarca bu şekilde devam etmiştir. Tümgeneral rütbesi, Tümgeneral ve Korgeneral rütbeleri arasında bulunan bu  rütbenin en az bu iki rütbe kadar yetkisi bulunmaktadır.  Tümgeneral rütbesinin Nato tarafından da tanındığı önemli bir bilgidir. Nato tarafından Tümgenerale diğer rütbeler gibi verilen kod ise OF-7 dir. Bu durum da çok eski zamanlardan beri kullanılan kodlar arasında yer almaktadır. Tümgeneralin ülkemizde herhangi bir anormal durum meydana gelmediği zaman görev süresi kısıtlıdır. Bu durum ülkede olağanüstü haller olmadığında ya da herhangi bir savaş durumu meydana gelmediği zaman değişmez ve sürekli olarak sabittir. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki görevi tam olarak 4 yıl olan Tümgeneral, bu süre dolduğunda tayin edilir. Bu durumda bilinmelidir ki tüm general sayısı günümüzde oldukça azaltılmıştır. Bu durumun nedeni olarak ise tabi ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin daha çok tugay yapısını kullanmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Tümgeneral
Tümgeneralin kol armasından bahsedecek olursak eğer, üzerinde iki adet yıldız bulunmaktadır. Yıldızın yanı sıra kal armasının en sağında ya da en solunda kolay göre değişen bir çelenk bulunur ve çelenkler üzerine çapraz bir şekilde kesişen iki adet kılıç konulmuştur. Böyle basit bir şekilde tanımlanabilen bu kol armasının Türk Silahlı Kuvvetlerinde anlamı çok büyüktür. 
]]>
Uzman Onbaşı https://www.rutbeler.gen.tr/uzman-onbasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:17:39 +0000 Uzman Onbaşı, genellikle ilk okul mezunu olarak askerliğini yaptıktan sonra, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kalarak görevini sürdürerek kritik ve teknik olarak uzmanlık vazifelerini yapan kişilerdir. Uzman onbaşıl Uzman Onbaşı, genellikle ilk okul mezunu olarak askerliğini yaptıktan sonra, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kalarak görevini sürdürerek kritik ve teknik olarak uzmanlık vazifelerini yapan kişilerdir. Uzman onbaşılar Türkiye Cumhuriyeti sosyal güvenlik kurumu ve emekli sandığına bağlı olarak kritik ve teknik olan sınıflarda görevli personeldir. Astlık ve üstlük sınıflarında, uzman er, uzman onbaşı, çavuş, uzman çavuş onbaşı ile er olarak sıralanmaktadır. Bu nedenle cezai müeyyideler ve disiplin sonucu ile yargılama şekli açısından erbaşların bağlı oldukları hükümlere bağlı olurlar.

Uzman Onbaşı

Uzman onbaşılar istihdam aldıkları kadro vazifeleri ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde iç hizmetler kanununda uzman onbaşılar için belirlenen vazifeleri de uygularlar. Uzman onbaşılar ilk sözleşmelerini sonraki bedeli doğrultusunda şahsi silah edinebilmelerinin yanı sıra vazifeli olmadıkları zamanlarda da sivil yada resmi kıyafet ile şahsi silahlarını gözle görülmeyecek ve dikkatli bir şekilde üzerlerinde taşıyabilirler. Uzman onbaşılar genellikle 10 sene vazifelerinde kalarak Türk Silahlı Kuvvetlerini bırakanlara, istifa etmiş sayılmakla veya istifa edenler yine Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan astsubaylar ve subaylara sağlanan emeklilik halinde ise yine emekli olmuş uzman jandarma, astsubay ve subaylar gibi hakları olan silah barındırma ruhsatı alırlar.

]]>
Er https://www.rutbeler.gen.tr/er.html Mon, 26 Nov 2018 11:37:31 +0000 Er, Er kelime anlamı olarak bir çok anlamı vardır. Genel olarak ilk akla gelen anlamı askerlere verilen isimdir. Askeriyede en alt tabakada bulunan rütbesi olmayan askerlere er denilmektedir. Diğer anlamları ise er; erkek demektir. Bi Er, Er kelime anlamı olarak bir çok anlamı vardır. Genel olarak ilk akla gelen anlamı askerlere verilen isimdir. Askeriyede en alt tabakada bulunan rütbesi olmayan askerlere er denilmektedir. Diğer anlamları ise er; erkek demektir. Bir diğer anlamı ise er; yiğit heybetli ve işini bilen dürüst insanlara denilmektedir. Fakat er denildi mi özellikle askerliğini yapan erkekler çok daha iyi bilirler ki er demek askerliktir. Askeri hiyerarşi de bulunan en alt tabakada ki rütbesi olmayan askerlerdir. Dünya genelinde erkeğin doğum yaşar ölüm mantığı çerçevesindedir. Fakat Türk ise durum böyle değildir. Doğar yaşar vatana borcunu öder ölür, mantığı Türkler de geçmişten günümüze devam etmektedir. Ülke olarak bayrak ve vatana olan düşkünlüğümüz tüm dünya tarafından bilinmektedir. Yeri geldi mi vatan için gözünü kırpmadan canınını veren erlerimiz (askerlerimiz ) sayesinde vatanın bütünlüğü günümüze kadar devam etmektedir. Ayrıca belirtmek gerekirse tarihte belirtildiği gibi yalnızca vatanı için hayatını kaybeden şehitler ile birlikte anneler de evlatlarını er olarak askere gönderdiği zaman kına yakma geleneğimizde mevcuttur. Kına yakmanın temel mantığı ise evladını vatana kurban ettiğini belirtmek amacıyla güle oynaya sevinerek askere göndermektedirler. Bundan dolayı, ülke olarak çok şanlı ve gururlu bir ülkeye sahibiz. Peki erlerin görevleri ve hizmet süreleri nedir. Bundan dolayı, erlerin görev süresi ve hizmet şartları konusunu ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Er
Erlerin Hizmet Süreleri Ve Görevleri; Erlerin hizmet süreleri ve görevleri, erlerin genel olarak mecburi olarak hizmet süreyi son yapılan çalışmalar sonucunda 1 yıl 365 gün kadardır. Fakat üniversite mezunları için bu görev süreleri kısa dönem olarak 5 ay (150 gün ) olarak belirlenmiştir. Mecburi olarak yapılması gereken erlikte ( asker) zorunlu olduğu bazı görevleri mevcuttur. Hizmet süreleri içinde mecburi olduklar ve yapmaları gereken görevleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Erler, ülkelerini korumakla yükümlüdür. Ülkelerinde oluşabilecek iç ve dış tehditlere karşı ülkeyi her daim korumakla mükelleftirler. Bundan dolayı, askerliğini yapanlar çok iyi bilirler gece ve gündüz nöbetler hiç bir zaman aksamaz. Her daim mükellef oldukları bölgeyi korumakla sorumludurlar.
 • Erler ilk olarak askerliğe gittiklerinde ilk aşama acemi birliğinde savaş teknikleri ve mühimmatları kullanmayı öğrenirler ve sonrasında usta birliğin de bu uzman bir er olarak askerlik görevlerini tamamlarlar. Bundan dolayı erlerin asıl görevi savaş tekniklerini öğrenmek ve öğretmektir. 
 • Erler, aynı zamanda ülkede ki birlik ve beraberlik ile düzeni sağlar. Özellikle kırsal alanlarda görev yapan jandarma erleri vb. gibi kara kolların temel mantığı düzeni korumak ve yaşatmaktır.
 • Erler, bir diğer görevi ise kaçakçılıkla ilgili mücadele eder. Özellikle doğu ve güney doğuda ve bulunan kara sınırlarımızda kaçakçılıkla mücadele ederler. Kara kuvvetleri erleri sayesinde aynı zaman da deniz kuvvetleri ile birlikte deniz güvenliği alınarak kaçakçılık ile gerekli tedbirleri erler tarafından alınır.
 • Erler aynı zamanda kontrolü altında bulunan bölgede ki suçluları yakalamakla mükelleftir. 
 • Erler aynı zamanda her ne kadar kırsal kesimde alanları görülse de gerektiği zaman şehir içinde bulunan kanun dışı eylem ve gösterilerde güvenliği sağlamak ve olası tehlike durumların önünü almak görevleri arasındadır.
 • Erler bulundukları kışla ve kara kollarda rütbeler arası bilgi alışverişini sağlamakla görevlidir. Ve rütbelilerin emri altında verilen görevleri yerine getirmekle mükelleflerdir.
 • Erlerin bir diğer görevi ise artan terör olaylarından dolayı doğu ve güney doğuda bulunan halk ile devletin ilişkilerini düzenlemekle sorumludur. 
 • Erlerin görevleri arasında bir diğeri ise bulundukları bölgede olası bir doğal afette yardımcı olmak için tüm doğal afetleri hakkında bilgilendirilmekte ve gerekli eğitimini alır. Aynı zam]]> Üsteğmen https://www.rutbeler.gen.tr/ustegmen.html Tue, 27 Nov 2018 03:10:23 +0000 Üsteğmen, bir askerlik terimidir. Orduda rütbesi teğmenle yüzbaşı arasında olan subaylara denir. Birçok ülkede kara-hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve teğmenle yüzbaşı arasındaki askeri rütbe. Üsteğmen, bir askerlik terimidir. Orduda rütbesi teğmenle yüzbaşı arasında olan subaylara denir. Birçok ülkede kara-hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve teğmenle yüzbaşı arasındaki askeri rütbe.Türk Silahlı Kuvvetlerindeki  görev süreleri altı yıldır. Doktora, sanatta yeterlilik veya master programlarını bitirme gibi terfi durumlarında bu dönem dört ile beş yıla düşmektedir. Takım komutanı ile bölük komutanının görevlerini de yapabilirler. ÜsteğmenSadece kıdemli üsteğmenler bölük komutanı görevini yapabilme yetkisine sahiptir. Bu rütbedekiler iki yıldıza sahiptir. Doğu illerinde genelde bölük komutanı olarak görev yaparlar. Jandarma bölüklerindeki kadro yetersizliğinden dolayı bölük komutanı da olmaları mümkündür. Dahil oldukları taburda iş alanlarına veya pozisyonuna göre bu üsteğmenlerin üstünde bölük amiri olarak yüzbaşı, binbaşı yada yarbay bulunabilir. Tabur komutanı olabilmek için  en az binbaşı olmak gerekmektedir. Taburların bağlı olduğu ve genellikle destek gurup komutanlığı olarak da bilinen yönetim merkezinin komutanıda albay rütbesinden aşağısı olamaz.

  ]]>
  Polis Memuru https://www.rutbeler.gen.tr/polis-memuru.html Tue, 27 Nov 2018 18:07:04 +0000 Polis Memuru, kişilerin  güvenliğini ve kamu düzenini korumak için yetiştirilen ve göreve alınan, kamu düzenine karşı gelenleri yakalayıp yargı organlarına sevk eden kişi olarak bilinir. Polis memuru kamu düze Polis Memuru, kişilerin  güvenliğini ve kamu düzenini korumak için yetiştirilen ve göreve alınan, kamu düzenine karşı gelenleri yakalayıp yargı organlarına sevk eden kişi olarak bilinir. Polis memuru kamu düzeninin sağlanmasında gece gündüz demeden çalışan ve kendisine verilen görevi hakkıyla yerine getiren memurdur. Polis memuru sokaklarda asayiş düzeninin sağlanması amacıyla risk altında olan bölgelerde ve birçok yerde kendini siper ederek vatanı, milleti, can ve ırzı korumak amacıyla görev yapar. Polis memurunun görevlerini şu şekilde özetleyebiliriz.

  Polis Memuru Görevleri:

  • Polis memuru suçun işlenmesine yada işlenen suçun tekrarlanmasına engel olmaktadır,
  • İzinsiz olarak yapılan toplantılarda ve yürüyüşlerde bunları gerçekleştiren kişileri dağıtır ve bununla ilgili önlemler almaktadır,
  • Yangında, selde ve deprem gibi afetlerde olay yerlerinde tedbirler almaktadır,
  • Trafik düzenini sağlar ve trafik akışını yönlendirir,
  • İzinsiz olarak açılan otelleri, gazinoları, kahvehaneleri, barları, sinemaları ve benzeri yerleri kapatmada görev yapar,
  • Polis memuru halkın huzurunu bozan kişileri, kaçak mal sevkiyatı yapan kişileri, uyuşturucu madde alan kişileri ve uyuşturucu madde satan kişileri, aşırı derecede sarhoş olan kişileri yakalayarak yargı organlarına teslim etmekte görev alan ve bu kişilerin hakkında yasal işlem yapan kişidir,
  • Polis tarafından koruma altında bulunan kişileri, bina ve benzeri yerlere yapılan saldırıları engellemede görev alır,
  • Devlete karşı suç işleme eğiliminde olan kişileri izlemeye alır, suç kanıtlarını belirler ve suçluları yakalama görevi yapar.
  Polis Memuru

  Polis memuru çalışma ortamı ve çalışma koşulları: Polis memurunun çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişkenlik göstermektedir. Örnek verecek olursak eğer, Trafik polis memuru genel olarak dışarıda görev yapar, gürültülü ve tozlu ortamda çalışır, Emniyet Müdürlüğünde büro ortamında çalışan bir polis ise kapalı ve gürültülü bir ortamda görev yapar, karakolda çalışan bir polis memuru bazen kapalı alanda, bazen de araç içinde devriye gezerek görev yapar, bazen ise karakol önünde nöbet tutarak görevini yerine getirmektedir. Polis memurları, çalışma ortamlarında görevleri gereği değişik yaşlara sahip olan insanlarla, cins olan kişiliklerle, meslek sahibi olan kişilerle (suçlu olan ve suçlu olarak görülen zanlılarla, tanık olan kişilerle, avukatlarla, savcılarla, amirleriyle, meslektaşlarıyla ve vatandaşlarla değişik mekanlarda ve değişik ortamlarda iletişim kurmaktadırlar. Polis memurluğu görevi zaman zaman ekip halinde çalışmayı da gerektirir. Yıpranma payı göz önüne alındığından dolayı polis memurları daha kısa sürede emekli olurlar. Polis memurları, toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili olan bir meslekte görev almaktadırlar. Nüfus miktarı artış gösterdikçe bu alanda görev alacak olan meslek elemanlarına gerekli görülen ihtiyaç da buna paralel olarak artış göstermektedir. Polis memurları polislik mesleğinde iş bulamama sorunu olmamaktadır. 

  Polis Memuru Eğitim Süreci ve Eğitim İçeriği:

  • Polis memuru olmanın eğitim süresi iki  yıl olarak belirlenmiştir. Öğrenciler polis memuru eğitimi süresince;
  • Polis meslek mevzuatını öğrenir, polis memurunun görevlerini, yetki ve sorumluluklarını öğrenir,
  • Görev içinde ve görev dışında, polis-halk ve polis ilişkilerini, halkla ilişkilerde dikkat edilecek hususları ve konuyla ilgili kanuni hükümlülükleri öğrenir,
  • Toplum içerisinde yaşayan bireylerin psikolojik durumlarını, fizyolojik ve sosyal gereksinimlerine göre düşüncelerini, duygularını, davranışlarının diğer kişiler ve toplumsal olaylar karşısında etki oluşturmasını, yön değiştirme ve kişilik durumunu, fert ve kültür arasındaki ilişkileri öğren]]> 1. Sınıf Emniyet Müdürü https://www.rutbeler.gen.tr/1.-sinif-emniyet-muduru.html Wed, 28 Nov 2018 01:16:25 +0000 1. Sınıf Emniyet Müdürü polis teşkilatında çok önemli bir yere sahip olan üst düzey bir rütbedir. 1. sınıf emniyet müdürü ayrıca bir polisin ulaşmak isteyeceği en iyi mevkilerden biridir. 1. sınıf emniyet müdürünün bi 1. Sınıf Emniyet Müdürü polis teşkilatında çok önemli bir yere sahip olan üst düzey bir rütbedir. 1. sınıf emniyet müdürü ayrıca bir polisin ulaşmak isteyeceği en iyi mevkilerden biridir. 1. sınıf emniyet müdürünün bir üstü emniyet genel müdürü olarak geçmektedir. Bir alt rütbesi ise 2. sınıf emniyet müdürü olarak bilinmektedir. 1. sınıf emniyet müdürü olabilmek için polis akademisi mezunu olmak gerekir. Polis meslek eğitim merkezi veya polis meslek yüksek okulu mezunları 1. sınıf emniyet müdürü rütbesine ulaşamazlar. Polis akademisi ise orta ve üst kademe yöneticileri yetiştirmek üzere 6 Kasım 1937 de kurulmuştur ve makalemizin konusu olan 1. sınıf emniyet müdürlerini yetiştirmeye yani bunlara eğitimini vermeye başlamıştır.

   1. sınıf emniyet müdürleri genel olarak görev yaptığı ilde İl Emniyet Müdürü eğer varsa Polis Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü, Müfettiş ve Daire başkanlığı gibi görevlere atanırlar. Tam bir kariyer sahibi olan 1. sınıf emniyet müdürleri genelde 50 yaşının üstünde olurlar çünkü bu rütbeye gelebilmek için çok çaba sarf ederler ve çok zaman harcarlar. Daha çok polis yetiştiren okullarda müdürlük yapan 1. sınıf emniyet müdürleri Müfettiş pozisyonuna da atanabilmektedir. İl emniyet müdürülüğüne daha çok iş hayatı başarılarla dolu olan 1. sınıf emniyet müdürleri atanmaktadır. Çünkü İl emniyet Müdürünün 1. sınıf emniyet müdürüne göre sorumlulukları çok fazladır ve çok riskli bir işin içerisindedir. 
   1. Sınıf Emniyet Müdürü
   1. Sınıf emniyet müdürü olmak için öncelikle 4. sınıf emniyet müdürü olmak gerekmektedir. Emniyet müdürleri 4 farklı gruba ayrılmıştır. Bunların ilk basamağı 4. sınıf emniyet müdürlüğü daha sonra 3. sınıf emniyet müdürlüğü daha sonra 2. sınıf emniyet müdürlüğü ve son olarak 1. sınıf emniyet müdürlüğü olarak sınıflandırılmıştır. 4. sınıf emniyet müdürlüğünde en az 5 yıl görev yapan bir polis akademisi mezunu daha sonra 3. sınıf emniyet müdürü olabilir. 3 sınıf emniyet müdürü ise 4 yıl görev yaptıktan sonra 2. sınıf emniyet müdürlüğüne yükselebilir. 2. sınıf emniyet müdürü ise 3 yıl görev yaptıktan sonra makalemizin de konusu olan 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne ulaşabilmektedir. Rütbesinin önemi kadar ulaşmasının zorluğunu da gözler önüne seren bir meslektir. Ayrıca 1. sınıf emniyet müdürlüğüne normal Polis memurlarının ulaşması imkansızdır. Çünkü normal polis memuru 1. sınıf emniyet müdürü olabilmek için tam 11 rütbe kazanmalıdır ki buna görev süresi yetmeyecektir ve emeklilik yaşı gelecektir. 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğüne daha çok göreve direk Komiser olarak başlayan memurlar ve nadir olarak da göreve Komiser yardımcısı olarak başlayan memurlar ulaşabilmektedir.

   1. Sınıf Emniyet Müdürünün Görevleri Şunlardır:

   Genel Müdür Yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Özel güvenlik Denetleme Başkanı, Merkez Emniyet Müdürü ve Emniyet Müşaviri olarak sıralanmaktadır. Bu iş grupları bulundukları illere göre farklılık gösterebilir. Çünkü 1. sınıf emniyet müdürünün olduğu ilde Polis akademisine bağlı bir eğitim birimi yoksa o ilde Polis Akademisi Başkanlığı görevini üstlenemez ve diğer görevlerinden birini yapmaya devam eder.]]>
   2. Sınıf Emniyet Müdürü https://www.rutbeler.gen.tr/2.-sinif-emniyet-muduru.html Wed, 28 Nov 2018 12:31:21 +0000 2. Sınıf Emniyet Müdürü, polis teşkilatının gözde rütbelerinden biridir ve bu rütbeye ulaşmak tam bir kariyer başarısıdır. 2. sınıf emniyet müdürleri polis akademisi mezunlarından oluşan bir meslek grubudur. Polis mesleki 2. Sınıf Emniyet Müdürü, polis teşkilatının gözde rütbelerinden biridir ve bu rütbeye ulaşmak tam bir kariyer başarısıdır. 2. sınıf emniyet müdürleri polis akademisi mezunlarından oluşan bir meslek grubudur. Polis mesleki eğitim merkezler ve Polis meslek yüksek okulları mezunları bu rütbelere ulaşamaz sadece akademi mezunu olan polis memurlarının ulaşabileceği önemli ve üst düzey bir rütbedir. 2. Sınıf Emniyet Müdürü 3. Sınıf emniyet müdürü ile 1. sınıf emniyet müdürü arasında ki bir polis rütbesidir. Bir alt kademesinde 3. sınıf emniyet müdürü yer alır bir üst kademesinden ise 1. sınıf emniyet müdürü yer almaktadır. 2. sınıf emniyet müdürleri daha çok 1. sınıf emniyet müdürlerinin üstlendiği görevlerin yardımcılığı pozisyonlarında görev almaktadır. 1. sınıf emniyet müdürünün çoğu zaman gölgesi altında kalan 2. sınıf emniyet müdürleri bu rütbeden bir an evvel yükselmek isterler ve bunun için çok çalışırlar. Çünkü bu pozisyonda kaldıkları sürece bilirler ki 1. sınıf emniyet müdürlerinin sürekli gölgesinde kalacaklar. Fakat bu durum asla bir 2. sınıf emniyet müdürünün işini gerektiği gibi yapmayacağı anlamına gelmez çünkü 2. sınıf emniyet müdürlüğüne ulaşabilmek için bu insanlar mesleğinde bir çok başarıya sahip olmuştur ve deyim yerindeyse canla başla çalışarak bu rütbeye kadar yükselmişlerdir.

   2. Sınıf Emniyet Müdürlerinin bir çoğu mesleğe komiser yardımcısı olarak başlamaktadır. Bir çok 2. sınıf emniyet müdürü polis teşkilatında ki görevini bu rütbede bırakabilmektedir yani emekliliğe ayrılmaktadır. Çünkü 2. sınıf emniyet müdürlüğüne ulaşmak büyük çaba, emek ve en önemlisi zaman ister. Komiser yardımcılığından başlayan  bir polis memuru çok uzun yıllar harcayarak 4. sınıf emniyet müdürü olur ve burada 5 yıl görev yapıp 3. sınıf emniyet müdürlüğüne yükselir ve burada da 4 yıl görev yaptıktan sonra 2. sınıf emniyet müdürlüğü rütbesine hak kazanır ve emekliliğe de çok yakın hatta belkide emekliliğe hak kazanmış olabilmektedirler. İşte bu sebeple 2. sınıf emniyet müdürlüğünde kariyerini sonlandıran polis teşkilatı çalışanları çoğunluktadır. 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi edenler daha çok üstün başarılarından ötürü daha hızlı rütbe alan kişilerden oluşmaktadır. Fakat bu insanlar üzerinde 2. sınıf emniyet müdürlüğünün başarısız insanlarla dolu olduğunu kesinlikle düşündürmemeli çünkü bir polis memuru bile sonuç itibariyle bir başarı yakalayarak polis teşkilatına dahil olmuştur.
   2. Sınıf Emniyet Müdürü
   2. Sınıf Emniyet müdürleri bulundukları şehirlerde genelde Başmüdür Yardımcılığı ve Daire başkan yardımcılığı yapsa da çok geniş bir görev grubunu üstlenmektedirler.

   2. Sınıf Emniyet Müdürünün Görevleri Şunlardır:
   • Daire Başkan Yardımcısı
   • Kriminal Polis Labaratuvarı Müdürü
   • Öğretim Görevlisi
   • Polis Başmüfettişi
   • Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü
   • Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı  
   • Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı 
   • Havacılık Müdürü
   • Pilot
   • Enstitü sekreteri
   • Polis Müfettişi
   • Polis Akademisi Bölüm Başkanı
   ]]>
   3. Sınıf Emniyet Müdürü https://www.rutbeler.gen.tr/3.-sinif-emniyet-muduru.html Thu, 29 Nov 2018 02:44:29 +0000 3. Sınıf Emniyet Müdürü, polis teşkilatında önemli bir yere sahip olan üst düzey rütbelerden sadece birisidir. 3. sınıf emniyet müdürleri polis akademisi mezunlarından oluşmaktadır. Polis meslek eğitim merkezleri ve polis 3. Sınıf Emniyet Müdürü, polis teşkilatında önemli bir yere sahip olan üst düzey rütbelerden sadece birisidir. 3. sınıf emniyet müdürleri polis akademisi mezunlarından oluşmaktadır. Polis meslek eğitim merkezleri ve polis meslek yüksek okullarından mezun olanlar 3. sınıf emniyet müdürü rütbesine ulaşamamaktadır. Sadece bu durum bile 3. sınıf emniyet müdürü olmanın ne kadar önemli bir yeri olduğunu gözler önüne sermektedir. Emniyet müdürleri 4 grup şeklinde sınıflandırılmıştır. 1. sınıf emniyet müdürleri bunun en üst rütbesidir. Daha sonra 2. sınıf emniyet müdürleri daha sonra 3. sınıf emniyet müdürleri ve son olarak da 4. sınıf emniyet müdürlerinden oluşmaktadır. 3. sınıf emniyet müdürleri 4. sınıf ve 2. sınıf arasındaki bir rütbedir.

   3. Sınıf Emniyet Müdürleri polis akademisinden mezun olduğu için genel olarak bu grup akademiye komiser yardımcısı sıfatıyla başlamaktadır. Komiser yardımcısı olarak başlayıp bile yıllarını vererek zor ulaşılan bir rütbedir 3. sınıf Emniyet Müdürlüğü. Komiser yardımcılığı altındaki kademelerin bu rütbeye ulaşması neredeyse imkansız diyebiliriz çünkü polis memurlarının emekliliği gelmektedir ve yaş olarak bu seviyeye ulaşamadan bir çoğu emekli olmak zorundadır. Polislerimizin bu seviyeye ulaşmasının zor olmasını yanlış algılamamalıyız bunun sebebi başarısızlık değil sadece zamanın yetersizliğidir. Çünkü 3. sınıf emniyet müdürlüğü rütbesine çıkabilmek için daha önceki rütbelerde belirli sürelerde görev yapmak gerekmektedir. En basit örneğini verecek olursak 5 yıl 4. sınıf emniyet müdürlüğü görevini yerine getirmeden 3. sınıf emniyet müdürü olmak söz konusu değildir. Bazı durumlarda çok nadir meydana gelmiş durumlardır, çok önemli bir başarı sonucunda bir terfi şansı yakalayabilmektedir polis memurları.
   3. Sınıf Emniyet Müdürü
   3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğünde çok önemli bir yere sahiptir. 3. sınıf emniyet müdürleri daha çok eğitmen olarak görev yapmaktadır ve binlerce polisi eğitip, okutup mezun etmekte ve bu vatana kazandırmaktadır. Polis akademisine gelen polislerle bir bir ilgilenmekte ve sorunlarına yardımcı olmaktadır 3. sınıf emniyet müdürleri. Bu nedenle teşkilat içerisinde rütbesizler tarafından en çok sevilen grup haline gelmektedirler. Daha önceki branşlarına göre kimi polis memurlarına silah üzerinde ki deneyimlerini ve üstün başarılarını aktarır, kimi yakın savunma alanında ki uzmanlıklarını aktarır kimi de bir operasyonda yapılması gerekenleri yeni polis adaylarına veya komiser yada komiser yardımcısı adaylarına özenle aktarmaktadırlar. Bu nedenle 3. sınıf emniyet müdürlüğü eğitim ağırlıklı olduğu ve teşkilatın yeni adaylarıyla yakın olunduğu için daha keyifli geçmektedir ve diğer rütbelere göre biraz daha strese uzak olmaktadır. Fakat bu dönem de ayrı bir özveri ister her gün aynı enerjiyi ister. Eğitimde bir gün bile moralsiz, enerjisiz olmak yeni polis adaylarına olumsuz yansıyacaktır. 3. sınıf emniyet müdürleri ağırlıklı olarak eğitim grubu içerisinde yer alsa da daha farklı görevleri de üstlenmektedir.

   3.Sınıf Emniyet Müdürü Görevleri Şunlardır:

   • Hukuk müşaviri
   • İlçe Emniyet müdürü
   • Öğretim Görevlisi
   • Moral Eğitim Merkezi Müdürü Yardımcısı
   • Pilot
   ]]>
   4. Sınıf Emniyet Müdürü https://www.rutbeler.gen.tr/4.-sinif-emniyet-muduru.html Thu, 29 Nov 2018 04:01:32 +0000 4. sınıf Emniyet Müdürü Emniyet genel Müdürlüğü rütbe sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. Emniyet amiri ile 3. sınıf Emniyet Müdürü rütbeleri arasında yer alır. Bu kişiler Polis Akademisinden mezun olmaktad 4. sınıf Emniyet Müdürü Emniyet genel Müdürlüğü rütbe sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. Emniyet amiri ile 3. sınıf Emniyet Müdürü rütbeleri arasında yer alır. Bu kişiler Polis Akademisinden mezun olmaktadırlar. 

   4. Sınıf Emniyet Müdürü
   4. sınıf Emniyet Müdürü rütbesine sahip olan kişilerin Şube müdürü, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Şube Müdür Yardımcısı, Öğretim Görevlisi, Pilot ve İlçe Emniyet Müdürü olarak görevde bulunmaları söz konusu olabilmektedir. 
   ]]>
   Astsubay Çavuş https://www.rutbeler.gen.tr/astsubay-cavus.html Thu, 29 Nov 2018 22:26:11 +0000 Astsubay Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en küçük astsubay rütbesidir. Terfi etmeleri durumunda Astsubay Kıdemli Çavuş olmaları mümkün olmaktadır. Astsubay Çavuşluk rütbesinde bulunan kişilerin Kara Kuvv Astsubay Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en küçük astsubay rütbesidir. Terfi etmeleri durumunda Astsubay Kıdemli Çavuş olmaları mümkün olmaktadır. Astsubay Çavuşluk rütbesinde bulunan kişilerin Kara Kuvvetleri Komutanlığında muharip sınıflarda genel olarak Takım astsubayı, Tank komutanı, Havan kısım komutanı, Unsur komutanı ve Top kısım komutanı olarak atanabilmesi mümkün olmaktadır.

   Astsubay Çavuş

   Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ise Astsubay Kıdemli Üstçavuş rütbesine sahip olana dek Asayiş Tim Komutanı ve Karakol Komutan Yardımcısı olarak atanabilmesi mümkündür.]]>
   Yüzbaşı https://www.rutbeler.gen.tr/yuzbasi.html Fri, 30 Nov 2018 11:01:59 +0000 Yüzbaşı, pek çok ülkenin hava ve kara kuvvetlerinde yer alan ve asıl görevi bölük komutanlığı olan kişilere verilen rütbedir. Bu rütbe Üsteğmenlikle Binbaşılık arasında kalmaktadır. Normal şartlar altında bu ki Yüzbaşı, pek çok ülkenin hava ve kara kuvvetlerinde yer alan ve asıl görevi bölük komutanlığı olan kişilere verilen rütbedir. Bu rütbe Üsteğmenlikle Binbaşılık arasında kalmaktadır. Normal şartlar altında bu kişilerin Harp Akademisinden mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 6 yıl görevde kalmaları gerekmektedir.

   Yüzbaşı

   Bu görev süresi boyunca ilk 3 yılını Yüzbaşı, son 3 yılını ise Kıdemli Yüzbaşı olarak adlandırıldıklarını görebilmek mümkündür. Bu süre boyunca bölük komutanı olarak görev yapan yüzbaşılar rütbelerini yükseltebilmek için 6 yıl beklemeleri gerekmektedir.]]>
   Uzman Jandarma https://www.rutbeler.gen.tr/uzman-jandarma.html Fri, 30 Nov 2018 19:46:11 +0000 Uzman jandarma, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir rütbe ve bu rütbeyi taşımakta olan asker olarak bilinir. Hali hazırda Ankara Jandarma Okullar Komutanlığında bir yıl süre içerisinde uzman jandarma askeri okulunu yani JANU'

   Uzman jandarma, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir rütbe ve bu rütbeyi taşımakta olan asker olarak bilinir. Hali hazırda Ankara Jandarma Okullar Komutanlığında bir yıl süre içerisinde uzman jandarma askeri okulunu yani JANU'yu başarıyla bitiren uzman jandarma çavuştan uzman jandarma 8. kademeli çavuş rütbesine sahip olan sadece jandarma genel komutanlığı bünyesinde görev yapan asker olarak bilinmektedir. Uzman jandarmalar 18 yaşını bitirmiş olan ve 24 yaşını aşmayan en az lise mezunu olan yaşa lise dengi okul mezunu olan erkekler içerisinden; Muvazzaf askerlik hizmetini tamamlayarak en az 2 yıl içerisinde müracaat eden kişilerden, muvazzaf askerlik hizmetini tamamlamış olan kişilerden temin edilmektedir. 2004 yılı itibarıyla 3466 sayılı Uzman Jandarma kanununa gelen ek maddeyle sadece Jandarma Bando Komutanlıklarında istihdam edilmek için, 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşını geçmemiş olan kişilerden en az lise mezunu ve dengi okul mezunu olan bayanlarda Uzman Jandarma kaynakları arasında yer almaktadır bendi vardır. Uzman Jandarmalar 1 sene süren Ankara Bey tepe Jandarma Okullar Komutanlığında eğitime müteakip kıt'alarındaki görevlerine sürdürürler. Uzman Jandarma çavuşlar muvazzaftır ve 3466 sayılı Uzman Jandarma kanununa tabidir. Astsubay ve Subaylarda 15 yıl olan mecburi hizmet süresi vardır. Bu süre uzman jandarma çavuşlar da 10 yıl mecburi süredir.

   Uzman Jandarma çavuşlar uzman erbaşlarla erbaş ve erlerin üstü olmaktadır ve disiplin, cezai müeyyidelerle yargılama usulü bakımından erbaşlarla aynı hükümlere tabi olmaktadır. Uzman jandarmaların yaş hadleri 56 yaştır. Askeri öğrencilerle astlık ve üstlük münasebetleri olmaz. Uzman jandarmalar, mülki görevlerinin ifası sırası esnasında işlemiş oldukları suçlardan dolayı 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu da görevli olan kişilerin yargılanması hakkında kanun hükmüne tabidir. Uzman jandarmalar 1 yıllık eğitime tutularak atandıkları birlikler içerisinde 6 ay süre zarfında görev başı eğitime tabi olurlar. Uzman jandarma adayı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan Uzman Jandarma Çavuşlar ilk olarak 1989 senesinde Jandarma teşkilatına kazandırılan ve o günden bu zaman dek jandarma teşkilatının her biriminde ve her branşında görev yapar. Türkiye'nin %91'lik gibi büyük bir kısmında emniyet ve asayiş hizmetlerini yerine getiren Jandarma Genel Komutanlığı kendi içinde pek çok dal ve branşa ayrılır ve bu yapılaşmasını halen sürdürür. Her yıl sayısı değişmekle beraber günümüzde dönem içerisinde toplam 1800'e yakın Uzman Jandarma mezun içerisinde ve kıt'alarına verilirler. Ülkemizde bilinen genel kanının aksine Uzman Erbaşlardan almış oldukları eğitimler ve görevler bakımından daha değişik olan Uzman Jandarmalar her zaman Uzman Erbaşlarla karıştırılmaktadır. Belediye sınırları dışarısında emniyet ve asayiş hizmetini sürdürmekle görevli olan Jandarma Teşkilatı içerisinde bir polis memurunun aldığı bütün eğitimleri alan Uzman Jandarmalar bulundukları kıt'alarda da aldıkları çeşitli eğitimlerin sonrasında Jandarma trafik, olay yeri inceleme hizmetleri, kaçakçılık şube hizmetleri, çocuk suçları hizmetleri, muhabere hizmetleri, kriminal inceleme, karakol hizmetleri, istihbarat hizmetleri, arama kurtarma gibi alanlarda branş oluşturur.

Uzman JandarmaUzman Jandarma çavuş, uzman jandarma kadrolarında belirlenen görevlerle zabıta memuru olarak, 2803 sayılı jandarma teşkilat, görev ve yetkileri kanununun vermiş olduğu görevleri yapmaktadır ve verilen yetkileri kullanmaktadırlar. Her rütbede normal bekleme süresi olup en az 3, en fazla bekleme süresi sıhhi izin süreleri hariç olarak 4 yıl olmakta olup, terfi işlemleri her yıl 30 Ağustos tarihinde yapılmaktadır. Uzman Jandarmalar hakkında her sene yönetmelikte belirtilen esasların eşliğinde askeri ve mülki olarak iki çeşit sicil belgesi hazırlanır. Askeri ve mülki sicil belgelerinin yıllık sicil notu ortalaması sicil tam notunun % 60'ı yada yukarısı olan uzman jandarmalara kademe]]> Onbaşı https://www.rutbeler.gen.tr/onbasi.html Sat, 01 Dec 2018 18:33:32 +0000 Onbaşı, Türk silahlı kuvvetlerinin erlikten sonra gelen ilk rütbe sahibi askere verilen konumun adıdır. Birlikte kendisine verilen tim yada birliğin amiri, kendisinin bir üst rütbesinde olan çavuşun yardımcısıdır. Onba Onbaşı, Türk silahlı kuvvetlerinin erlikten sonra gelen ilk rütbe sahibi askere verilen konumun adıdır. Birlikte kendisine verilen tim yada birliğin amiri, kendisinin bir üst rütbesinde olan çavuşun yardımcısıdır. Onbaşılar acemilik eğitiminde başarılı olanlar arasından seçilir, bir sınava tabii tutulurlar. Sınav sonucunda başarılı olanlar onbaşı rütbesini takarak, acemilikten sonra gittiği yeni birliğinde onbaşı rütbesinde askerliklerine devam ederler. Onbaşı rütbesi kollarının pazu kısmına "V" işareti olacak şekilde takılır. Gittiği birlikte alışma sürecinden sonra iç hizmetleri iyi bilmeli ve bunu astlarına öğretmelidir. Emrine verilen manganın sevk ve idaresinden sorumludur. Zamanını kendi erleriyle birlikte geçirir ve yemek düzeni ve temizliği,nöbette olan askerlerin yemekleriyle de ayrıca ilgilenmelidir.

Onbaşı

Kendisinin altında bulunan erlere komutanları tanıtarak onları askerlik bilinci yerleştirme görevini üstlenir. Erlerin çarşı izinlerin de onlarla birlikte olarak uygun olmayan kişilerle konuşmasına engel olur. Erlerde oluşabilecek rahatsızlıklarda onlara yardımcı olur ve çavuşa bilgi verir. Bunlardan başka onbaşı kendisine yazılan nöbeti tutar, kışla ve ordugahlarda görev alır.]]>
Emniyet Amiri https://www.rutbeler.gen.tr/emniyet-amiri.html Sat, 01 Dec 2018 19:54:31 +0000 Emniyet amiri, yasalar ve ilgili mevzuat doğrultusunda önleyici, adli, idari ve diğer yetki, görev ve sorumluluklarının verimli, etkili ve mesleki etik değerler çerçevesinde yerine getirilmesini sağlamak amacıyla ekipler amiri olara Emniyet amiri, yasalar ve ilgili mevzuat doğrultusunda önleyici, adli, idari ve diğer yetki, görev ve sorumluluklarının verimli, etkili ve mesleki etik değerler çerçevesinde yerine getirilmesini sağlamak amacıyla ekipler amiri olarak görev yapan nitelikli kişilere verilen addır. Bu rütbe Emniyet Genel Müdürlüğünde rütbesi 4. sınıf Emniyet müdürü ile Başkomiser arasında olan kişilere verilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğündeki rütbe sıralamasında 6. sırada yer alırlar.

Emniyet amiri olabilmek için Polis Akademisinden mezun olmak gerekir.Bu rütbeye sahip olan kişilerin polis merkezlerinde merkez amiri olarak veya İlçe Emniyet Müdürlüklerinde ve Şube Müdürlüklerinde Bürolar Amiri olarak görev aldıklarını görebilmek mümkündür. Ayrıca Şube Müdürünün olmadığı yerlerde vekaleten Şube Müdürlüğüne baktıklarını görebilmek de mümkündür.

Emniyet Amiri
Emniyet amiri olarak görev yapan kişilerin kendi birimine bağlı personeli planlama, görevlendirme, sevk ve idare etme görevi bulunduğu gibi onların eğitimini gerçekleştirmek, disiplinini sağlamak ve performansları hakkında değerlendirmeler yapıp kendi amirine bildirmek de bir Emniyet Amirinin sorumlulukları arasında yer almaktadır.
]]>
Çavuş https://www.rutbeler.gen.tr/cavus.html Sun, 02 Dec 2018 16:49:24 +0000 Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki erlere verilen ikinci yüksek rütbe olarak karşımıza çıkmaktadır. Erleri temsilen kullanılan bu rütbe onbaşı rütbesinin bir kademe üstü olarak bilinmektedir. Çavuşların Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki erlere verilen ikinci yüksek rütbe olarak karşımıza çıkmaktadır. Erleri temsilen kullanılan bu rütbe onbaşı rütbesinin bir kademe üstü olarak bilinmektedir. Çavuşların bir manganın komutanı olduğunu görebilmek de mümkündür. Askeriyeye bakıldığı zaman çavuşların nöbet tutmadıkları görülür, ancak komutanlarının emir vermesi durumunda nöbet tutmaları da söz konusu olabilmektedir. 

Çavuş
Bu rütbeye sahip olan kişilerin erlerle subaylar arasındaki ilişkileri düzenlediklerini görebilmek mümkündür. Er yöneticisi olarak da tanımlanabilen çavuş rütbesine sahip kişilerin askeriyede subaylarından aldıkları emri erlere uygulattığı ve emir-komuta zincirinin bir parçası oldukları görülmektedir.
]]>
Korgeneral https://www.rutbeler.gen.tr/korgeneral.html Mon, 03 Dec 2018 15:54:37 +0000 Korgeneral pek çok ülkede hava ve kara kuvvetleri bünyesinde asli görevi kolordu komutanlığı olan kişilere verilen rütbedir. Bu rütbe Tümgeneralle Orgeneral arasında kalmaktadır. Deniz kuvvetlerinde bu rütbenin karşılığı kor Korgeneral pek çok ülkede hava ve kara kuvvetleri bünyesinde asli görevi kolordu komutanlığı olan kişilere verilen rütbedir. Bu rütbe Tümgeneralle Orgeneral arasında kalmaktadır. Deniz kuvvetlerinde bu rütbenin karşılığı koramiral olarak karşımıza çıkar.

Korgeneraller Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kıta görevlerini Kolordu komutanı olarak gerçekleştirmektedirler. Normal şartlarda bu rütbeye sahip komutanların görev süresi 4 yıldır. KorgeneralAskeri dokunulmazlık hakkına sahip olan ilk rütbe olarak karşımıza çıkan korgenerallik rütbesine Türk silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu uyarınca sadece kurmay subay olan muharip sınıf mensubu generaller yükselebilmektedir.
]]>
Astsubay Kıdemli Başçavuş https://www.rutbeler.gen.tr/astsubay-kidemli-bascavus.html Tue, 04 Dec 2018 00:52:30 +0000 Astsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan astsubay gruplarının en üst rütbesinde yer almaktadır. Türk silahlı kuvvetlerinde Emniyet Genel müdürlüğüne göre daha çok rütbe bulunmaktadır. Astsubay Kıd Astsubay Kıdemli Başçavuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan astsubay gruplarının en üst rütbesinde yer almaktadır. Türk silahlı kuvvetlerinde Emniyet Genel müdürlüğüne göre daha çok rütbe bulunmaktadır. Astsubay Kıdemli Başçavuşlar göreve önce Astsubay olarak başlamaktadır. Astsubay olabilmek için öncelikle belirli yaş ve nitelikleri taşıyarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği sınav aşamalarını geçmek gerekmektedir. Bu aşamaları başarıyla gerçekleştiren kişiler astsubay olmaya hak kazanır. Yani bir kişi göreve direk Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak başlayamaz. Bu kademeye ulaşmak için önce astsubay olurlar. Astsubay olduktan sonra belirli bir süre görev yapıp Astsubay çavuş olmaya hak kazanırlar. Daha sonra belirli görev süresini tamamlayıp Astsubay Çavuştan Astsubay Kıdemli Çavuş mertebesine ulaşırlar. Bu mertebede kişiler çoğu zaman doğu görevi olarak bilinen şark görevlerini de yerine getirirler. Askeriyede her rütbenin her vakitte doğu görevi olabilmektedir. Polis teşkilatında ise doğu görevi yani şark görevi belirli süreler içinde tamamlanır. Astsubay kıdemli çavuş mertebesinde görevini tamamlayan kişi Astsubay üst çavuş olmaya hak kazanır ve Astsubay Kıdemli Başçavuşa bir adım daha yaklaşmış olur. Ayrıca en önemli mertebelerden birini kazanmış olur çünkü çavuştan üst çavuş kategorisine geçişin ilk adımıdır. Daha sonra yine belirli görev süresini tamamlayan Türk Silahlı Kuvvetler görevlisi Astsubay Kıdemli Üstçavuş mertebesine ulaşır. Bunun arkasından astsubay başçavuş ve son olarak da Astsubay Kıdemli Başçavuş mertebesine ulaşır ve bu kariyerinde ulaşacağı en üst düzey nokta olarak bilinmektedir.
Astsubay Kıdemli Başçavuş
Askeriyede terfi durumu başarıya endeksli değil süreye endeksli gelişmektedir bir rütbede ki sürenizi doldurmadan bir üst rütbeye geçmek söz konusu değildir. Ayrıca askeriyede astsubay grubunun ulaşabileceği en üst rütbe olarak bilinmektedir. Bir astsubay belirli aşamalardan sonra Astsubay Kıdemli Başçavuşa yükselir fakat bunun bir üstü olan Asteğmen rütbesine ulaşamaz çünkü bu durum teğmen kategorisine aittir. Ayrıca subaylık kategorisinde terfi bekleme süresi 6 yıldır ve Astsubay Kıdemli Başçavuşların rütbe işaretleri bulunmamaktadır.

Astsubay Kıdemli Başçavuşlar doğu görevlerinde daha yüksek maaş alırken batıda bu maaşları daha düşük olabilmektedir. Ayrıca görev yapmakta olduğu illerde lojman hakkı da tanınmaktadır. Askeri lojmanlarda bir çok sosyal faaliyetlerini gerçekleştirebilen Astsubay Kıdemli Başçavuşlar lojman dışında kalmayı pek tercih etmez çünkü ülkemizde yıllardır süren terör olayları bu durum için engel teşkil etmektedir.

Astsubay Kıdemli Başçavuşların Görev Yaptığı Alanlar
 • Karakol Komutanlığı
 • Birlik Komutanlığı
 • Bölük Astsubaylığı
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında Bot komutanlığı görevi de üstlenirler.
]]>
Teğmen https://www.rutbeler.gen.tr/tegmen.html Tue, 04 Dec 2018 19:50:48 +0000 Teğmen, Teğmenin asıl olarak yapmış olduğu görev takım komutanlığıdır. Teğmen rütbesi, Asteğmen ile Üsteğmen arasında yer almaktadır ve Teğmen görevindeki kişiler Osmanlı Devleti zamanında Mülazımı Sani olarak Teğmen, Teğmenin asıl olarak yapmış olduğu görev takım komutanlığıdır. Teğmen rütbesi, Asteğmen ile Üsteğmen arasında yer almaktadır ve Teğmen görevindeki kişiler Osmanlı Devleti zamanında Mülazımı Sani olarak anılmışlardır. Teğmen kelimesi Türkçede ise, hücum eden, saldıran anlamlarını taşımaktadır.

Teğmen rütbesindeki kişiler aksi bir durum olmadığı sürece, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 3 yıl görev yapmaktadırlar. Ancak, eğer bu kişi Gülhane Askeri Tıp Fakültesinden mezun olmuş ise, görev süresi 1 yıl olmaktadır. Bir kişinin teğmen rütbesine sahip olabilmesi için, kara, hava ve deniz harp okulunda 4 yıllık eğitim almış olması, Fakülte ve Yüksek Okullar Komutanlığı’na bağlı olarak sivil üniversitelerde eğitim almış olması ya da Gülhane Askeri tıp Akademisinde okumuş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, üniversite mezunlarından 12 ay boyunca askerliklerini yedek subay olarak yapan kişiler askerlikten terhis olmadan 1 ay önce, meslek kurasına tabi olan kişiler ise 3 ay önce teğmen rütbesine sahip olmaktadırlar.

Türk Silahlı kuvvetleri müteakip sözleşmeli ya da muvazzaf subay statüsünde teğmen istihdam etmek amacı ile 4 veya 6 yıllık eğitim görmüş üniversite mezunları arasından bir seçme sınavı yapmaktadır. Bunun yanı sıra, Türk Silahlı kuvvetleri mevzuatında yazılanlara uygun astsubaylar da subaylık sınavına girip başarılı olduklarında Teğmen rütbesine sahip olabilmekte ve bundan sonraki görevlerine subay olarak devam edebilmektedirler.

Teğmen

Üsteğmen: Üsteğmenin asıl görevi takım komutanlığıdır. Üsteğmen rütbesi, Teğmen ile Yüzbaşı arasında yer almaktadır. Üsteğmenler Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 6 yıl boyunca görev yapmaktadırlar. Bu sürenin 4 ya da 5 yıla düşmesi için kişinin doktora, sanatta yeterlilik ya da yüksek lisans gibi mümtaz terfi durumlarının olması gerekmektedir. Ayrıca, üsteğmenler takım komutanı ile bölük komutanının görevlerini de üstlenebilmektedirler.

Asteğmen: Asteğmenin asıl görevi, takım komutanlığı ya da kısım komutanlığıdır. Ayrıca, asteğmen rütbesi subay rütbeleri arasında en düşük olanıdır. Asteğmenler ayrıca, Takım Komutanı, batarya Subayı ve Adestim Subaylığı gibi görevler de üstlenmektedirler. Asteğmen rütbesi, Başçavuş ile Teğmen arasında yer almaktadır. Bir sonraki rütbeye erişmeleri için nasp süreleri ise askeri okulda 3 aylık eğitimin ardından 8 aydır. 

]]>
Yarbay https://www.rutbeler.gen.tr/yarbay.html Wed, 05 Dec 2018 16:32:58 +0000 Yarbay, ülkelerin bir çoğunda hava ve kara güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan bir askeri aşamadır. Askeri aşamaları Subaylıktır. Binbaşı ve Albay arasında yer almaktadır komuta olarak.  Yarbay, ülkelerin bir çoğunda hava ve kara güçlerinde ana görevi tabur komutanlığı olan bir askeri aşamadır. Askeri aşamaları Subaylıktır. Binbaşı ve Albay arasında yer almaktadır komuta olarak. 

Yarbayların Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çalışma görev süreleri üç yıldır. Ayrıca Yarbay rütbeli subaylar, Hava Kuvvetlerinde filo komutanlığı, Deniz Kuvvetlerinde gemi komutanlığı, aynı zamanda Deniz Kuvvetlerinin gemi komutanlığına benzer görevlerde de çalışabilmektedirler. Bu çalışma aşamaları Albay olabilmek için geçirilmesi gereken bir aşamadır. Bu sebeple bu aşama süresi çok kısa olmaktadır. Yarbaylar bekleme süreleri bitiminde, eğer eksik veya kadro boşluğu var ise direkmen bir üst aşamaya kademeye atanırlar. Yarbaylar sadece Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetlerinde çalışmamaktadır, aynı zamanda Kara Güçlerinde de Alay Komutanı Yardımcısı olarak görev alıp çalışabilmektedir.   

Yarbay
Yarbaylar Kaymakam olarak da bilinmektedir ancak bu kaymakam bizim bildiğimiz ve günümüzde görev yapan kaymakam ile aynı durumda ve aynı görevi yapmamaktadır. Osmanlı Ordusunda Arapça olarak Kaymakam demişlerdir. Bu kişiler Mülki İdare Amiri  anlamında Kaymakam değiller, bunlar kaim makam yani Albaylık Makamına vekalet eden kişi anlamında kullanılırdı. Buradan çıkan sonuç şudur ki burada geçen Kaymakam, günümüzdeki ile aynı anlam ve aynı görevleri yapmamaktadır çünkü aynı meslek grubu değildir. Bunu karıştırmamak gerekir. Günümüzdeki Yarbaylar ve Kaymakamların benzer veya ortak bir noktaları yoktur.
]]>
Orgeneral https://www.rutbeler.gen.tr/orgeneral.html Thu, 06 Dec 2018 02:29:10 +0000 Orgeneral Türk silahlı kuvvetlerinde Kara kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri komutanlığında bulunmakta olan en üst düzey rütbelerden biridir. Orgeneral rütbesi ayriyeten süre beklemekle ulaşılacak en üst düzey rütbedir. Orgeneralin b Orgeneral Türk silahlı kuvvetlerinde Kara kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri komutanlığında bulunmakta olan en üst düzey rütbelerden biridir. Orgeneral rütbesi ayriyeten süre beklemekle ulaşılacak en üst düzey rütbedir. Orgeneralin bir üstü Mareşal rütbesidir ve bu rütbeye süre beklemekle ulaşılamaz. Bu nedenle Orgeneral çok önemli bir üst düzey asker sınıfıdır.

Orgeneral olabilmek için öncelikle Türk silahlı kuvvetlerinin belirlediği niteliklere sahip olup daha sonra açacağı Asteğmenlik sınavını kazanmak gerekmektedir. Bir Orgeneralin kariyer başlangıcı Asteğmenlik rütbesinden geçmektedir. Asteğmenliğe hak kazanan bir Orgeneral adayı öncelikle belirli bir süre bu görevini sürdürür ve daha sonra Teğmen sınıfına terfi eder. Teğmen olduktan sonra yine belirli görev süresini tamamlar ve Yüzbaşı rütbesine hak kazanır. Yüzbaşı olarak belirli bir süre görev yapar ve daha sonra sırasıyla Binbaşı, Yarbay ve son olarak Albay rütbesine hak kazanır. Bu süre boyunca omuz üzerinde yeşil renkli bir apoletin üzerine yıldız ekleyerek ilerlenmektedir ve yıldızların altında mavi renkle bir rozet bulunmaktadır. Fakat Albaylıktan rozetin rengi kırmızı olmaktadır ama apolet rengi yeşil olarak devam etmektedir. Ayrıca bu süre zarfında Orgeneral adayları ülkenin bir çok yerinde ve kritik noktalarda görevlere atanır. Doğudan batıya kuzeyden güneye hatta yurt dışı görevlerine bile atanmaları mümkündür. Albaylık rütbesinden sonra yine belirli bir süre zarfı geçirip bu seferde General kategorisinde Tuğgeneral olarak göreve başlarlar ve Orgeneral rütbesine bir adım daha yaklaşırlar. Tuğgeneral görevini tamamladıktan sonra Tümgeneral ve Korgeneral olarak görev yaparlar ve bunların tamamını Türk silahlı kuvvetlerinin belirlemiş olduğu süreler içinde başarıyla gerçekleştirmek gerekir. Korgeneral görevini tamamladıktan sonra süre bekleyerek görev alacağı en üst düzey olan Orgeneral rütbesine erişirler.
Orgeneral
Orgeneral rütbesinde omuz üzerinde ki apolet kırmızı bir rozetin üzerinde çarpı şeklinde duran iki kılıç ve 4 yıldız bulunmaktadır. Apoletin rengi yeşildir. Bu rütbeye erişen kişi Türk Silahlı Kuvvetlerinde çok önemli bir yer ve söz sahibi olmaktadır. Bir çok siyasi işin içerisinde de ayrıca yer almaktadır. Bu rütbeye ulaşmak çok meşakkatli ve uzun bir yol haritasından geçmektedir. Genç bir Orgeneral görmeniz imkansızdır. 50 yaşın daha da üstünde olmak gerekir bu rütbeye ulaşmak için ama bu konu yaş sınırlamasıyla ilgili değil zorunlu görev süresiyle ilgilidir.

Orgeneral rütbesinden sonra ki rütbeler Genelkurmay Başkanı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin en üst yetkilisi olan Mareşal rütbesidir. Fakat bu mevkilere ulaşmak Orgenerallerin elinde olan bir durum değildir çünkü atama ile gerçekleşen bir durumdur. Öncelikle Bakanlar kurulu teklif eder ve daha sonra Cumhurbaşkanı Genel kurmay Başkanını atar. Mareşal ise atamayla bile gerçekleşen bir durum değildir. Savaşta üstün başarı sağlamakla elde edilebilecek bir rütbedir.

Şuanda Türk silahlı Kuvvetlerinde 14 tane Orgeneral vardır ve bunların görev süreleri 4 yıl olarak belirlenmiştir.

Orgeneral Tarafından Yönetilen Birimler
 • Genel Kurmay Başkanlığı
 • Genel Kurmay İkinci Başkanlığı
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı
 • 1. Ordu Komutanlığı
 • 2. Ordu Komutanlığı
 • 3. Ordu Komutanlığı
 • Ege ordu Komutanlığı
 • Harp Akademileri Komutanlığı
 • Donanma Komutanlığı
 • Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı
]]>
Sözleşmeli Onbaşı https://www.rutbeler.gen.tr/sozlesmeli-onbasi.html Thu, 06 Dec 2018 03:34:29 +0000 Sözleşmeli onbaşı, Sözleşmeli erler en az üç yıl en fazlada yedi yıl görev  yapacaklar. İki yılda bir üst rütbeye yükselerek sırasıyla sözleşmeli onbaşı olacaktır. Yani sözleşmeli er olarak iki yıl görev   Sözleşmeli onbaşı, Sözleşmeli erler en az üç yıl en fazlada yedi yıl görev  yapacaklar. İki yılda bir üst rütbeye yükselerek sırasıyla sözleşmeli onbaşı olacaktır. Yani sözleşmeli er olarak iki yıl görev  yapanlar, başarı durumlarına, fiziki yeterlilik testlerine, askerlik bilgileriyle ilgili sınavlara tabi tutularak ve amirlerinin kanaatlerine göre sözleşmeli onbaşılığa terfi edebilirler.

Sözleşmeli Onbaşı

 Kritik bölgelerde görev yapan onbaşı (Ağrı, Şırnak, Batman, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Tunceli, Van, Hatay, Siirt, Mardin, Bitlis) diğer illere göre daha yüksek maaş ve tazminat alırlar. Sözleşmeli onbaşı, sözleşmeli er, erbaş ve erlerin üstü olup erleri sayılır. Sözleşmeli onbaşları sınıf değişikliği yapabilirler. Sözleşmeli onbaşların sözleşmeleri, bir yıldan az üç yıldan fazla olmamak şartıyla en fazla 29 yaşın bitirildiği yılın aralık ayı sonuna kadar uzatabilirler. ]]>
Albay https://www.rutbeler.gen.tr/albay.html Thu, 06 Dec 2018 20:35:30 +0000 Albay, asıl görevi alay komutanlığı olan, kara ve hava kuvvetlerinde yarbay ile tuğgeneral arasında kalan askeri rütbedir. Osmanlı ordusuna baktığımız zaman Osmanlı Ordusunun klasik dönemlerinde bu rütbe yerine "Alaybe Albay, asıl görevi alay komutanlığı olan, kara ve hava kuvvetlerinde yarbay ile tuğgeneral arasında kalan askeri rütbedir. Osmanlı ordusuna baktığımız zaman Osmanlı Ordusunun klasik dönemlerinde bu rütbe yerine "Alaybeyi" tanımlamasının kullanıldığı görülmektedir. 19 ve 20. yüzyıllara gelindiği zaman ise "Miralay" tanımının kullanılması söz konusudur. Ancak Miralay genellikle birden fazla alaya (modern tanıma göre tugaya) komutanlık eden kişilere verilen rütbe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Albay
Türk Silahlı Kuvvetlerine bakacak olduğumuz zaman ise albay rütbesine sahip komutaların kıta görevlerini alay komutanı ya da tugay, tümen, kolordu ve ordu gibi daha büyük askeri birliklerde kurmay başkanı, şube müdürü olarak gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Normal şartlar altında albayların görev süresi 6 yıl olmakla beraber bu rütbeye sahip subayların terfi durumlarının görevdeki beşinci yıllarında Yüksek Askeri Şura'da görüşüldüğü bilinmektedir. Eğer terfiye layık görülürse rütbeleri tuğgeneral ya da tuğamiral rütbesine yükseltilmektedir.
]]>
Komiser https://www.rutbeler.gen.tr/komiser.html Fri, 07 Dec 2018 16:08:22 +0000 Komiser, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan rütbesi Komiser Yardımcısı ve Başkomiser arasında bulunan polislere verilen rütbedir. Polis Akademisinden mezun olan komiserlerin karakollarda grup amirliği, karak Komiser, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan rütbesi Komiser Yardımcısı ve Başkomiser arasında bulunan polislere verilen rütbedir. Polis Akademisinden mezun olan komiserlerin karakollarda grup amirliği, karakol amir vekilliği ve ilçe emniyet amir vekilliği görevini yaptıklarını görebilmek mümkündür. Şubelere bakıldığı zaman ise komiserlerin kısım amirliği ve büro amir vekilliği görevlerinde bulunduklarını görebiliyoruz. 

Komiser
Bir kişinin komiser olabilmesi için ilk olarak Polis Akademisi Güvenlik birimleri Fakültesini bitirmesi gerektiği görülmektedir. Polis akademisini bitiren ve mezun olan komiserler 4 yıl rütbe beklemektedir. Bununla birlikte PMYO ya da POMEM mezunu olan ya da herhangi bir kişi de meslek içi sınavlara katılarak sınavı kazandığı takdirde 9 ay alacağı eğitimin sonunda da komiser yardımcısı rütbesini alabilmesi mümkün. Bu kişilerin komiser olabilmek için bekleme süreleri ise 6 yıldır.
]]>
Komiser Yardımcısı https://www.rutbeler.gen.tr/komiser-yardimcisi.html Sat, 08 Dec 2018 10:23:48 +0000 Komiser Yardımcısı, özellikle gençlerin istedikleri en güzel mesleklerden biri olup devlete ve vatan uğruna bir iş olmasıdır. Ayrıca komiser yardımcısı olmak için belli bir uğraş verilmeli ve çaba gösterilmelidir. Belli s Komiser Yardımcısı, özellikle gençlerin istedikleri en güzel mesleklerden biri olup devlete ve vatan uğruna bir iş olmasıdır. Ayrıca komiser yardımcısı olmak için belli bir uğraş verilmeli ve çaba gösterilmelidir. Belli standartları olan bir meslek olmaktadır. Fakat okuyan kişi için bu standartlar çok basit olmaktadır. Örneğin emniyet teşkilatı'nın amir ihtiyacını karşılamak için polis akademisi'nden mezun olan öğrencileri göreve komiser yardımcısı olarak almaları ile başlamaktadır. Fakat birde bunun yanı sıra meslek hayatına polis memuru olarak başlayan kişilerinde  komiser yardımcısı olabilmeleri  ve yükselebilmesi oldukça mümkün olmaktadır. Yalnız bunun için yapılan ve hazırlanan komiser yardımcılığı kursu ve sınavını kazanması ile bu kursa devam edip başarılı olması gerekmekte olup mezun olan kişi meslek hayatına komiser yardımcısı olarak başlayarak yükselir ve belli zaman aralıklarında rütbesi yükselmektedir. Fakat eskiden lise mezunlarını dahi komiser yardımcısı olarak başlatılmakta olup ilerleyen zaman içerisinde yükselirler ancak günümüzde ise artık kesinlikle komiser yardımcılığına lise mezunu alınmamaktadır. birde günümüzde komiser yardımcılığına ek olarak yazılı sınav sonrası sözlü sınavda eklenmiş olmaktadır.  Sözlü sınav ile yazılı sınavın başarı sıralamasına göre en yüksek puan alan kişilerden başlanarak kontenjan miktarının 3 katı kadar personel çağrılır. 

Günümüzde komiser yardımcısı olabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır.

 • En az ön lisans seviyesinde bir yüksek öğretim okulundan mezun olunması gerekmektedir. Fakat eskiden bu şart lise olarak geçmektedir. 
 • Son başvuru tarihi itibar ile en az 6 yıl polis memurluğu yapılmış olunması gerekmektedir. 
 • Komiser yardımcısı olmadan 3 yıl öncesinin sicili olumlu olunmalıdır.
 • Son 3 yıl içerisinde kıdem atlanabilmesi için hiçbir şekilde ceza alınmamış olunması
 • Ayrıca kişinin hakkında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek gibi suçlardan ötürü adli veya idari soruşturma yapılmaması gerekmektedir.
 • Birde kişinin 37 yaşından gün almamış ve daha aşağı olması gerekmektedir.
Komiser Yardımcısı
Komiser yardımcısının görevi ise bağlı olduğu personelini planlamak, görevlendirmek, sevk ve idare etmek ayrıca eğitmek, disiplini sağlamak ve performansları hakkındaki değerlendirmelerini amirine aktarmaktan sorunlu olmaktadır. Emir ve talimatları personeline bildirmek, gerekli açıklamaları yapmaktır.  Birimi veya bağlı birimleri tarafından geliştirilen her türlü çalışma, sonuç ve değerlendirmeleri ve uygulamaları amirine bildirilmesi olmaktır. Mesleği ile ilgili durumları incelemek ve uygulamak gibi benzeri işlerin yerine getirilmesinden sorumludur. Komiser yardımcısı bir nevi komiserin sağ kolu olup bütün yönlendirdiği durumları, işleri ve emirleri yerine getirmesi gibi durumları olmaktadır. Komiserin yönlendirmesi ile hareket etmektedir yardımcısı. Ayrıca alt kademedeki polisleri yönlendirmektedir. 
]]>
Sözleşmeli Er https://www.rutbeler.gen.tr/sozlesmeli-er.html Sat, 08 Dec 2018 10:43:59 +0000 Sözleşmeli er, Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaşa her daim hazırlıklı, fiziksel ve ruhsal açıdan zor koşullara dayanıklı, arazi şartlarında uzun süreli görevlere uyum sağlayabilecek personel yetiştirmek amacıyla temin e Sözleşmeli er, Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaşa her daim hazırlıklı, fiziksel ve ruhsal açıdan zor koşullara dayanıklı, arazi şartlarında uzun süreli görevlere uyum sağlayabilecek personel yetiştirmek amacıyla temin ettiği profesyonel askerlerdir. Mecburi askerlik hizmetini yapan erlerden daha yoğun bir eğitim temposuna tabi tutulurlar. Görevleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı komutanlıklarca gerekli görülmüş ve emir alınmış görevlere katılmak ve görev olmadığı zamanlarda her daim eğitim görerek bütün görevlerde üstün başarı göstermeye gayret etmektir. 

Sözleşmeli Er Alımları Hangi Kurumlarca Yapılır

Hava kuvvetleri, Kara kuvvetleri ve Deniz kuvvetleri komutanlıkları, belirli aralıklarla ve belirli sayıda sözleşmeli er alımı yapmaktadır. Her komutanlık, bünyesine katacağı personel adaylarda farklı özellikler arar. Sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin görevlerinde başarılı olmak ve zorunlu sözleşme süresi boyunca görevlerine devam edebilmeleri için hangi alanda başarılı olabileceği konusunda detaylıca düşünmeleri gereklidir. Zira komutanlıklar arası personel değişimi mümkün değildir. 

Görev yapılacak komutanlığa karar verildikten sonra sözleşmeli er olunmak istenen komutanlığın alım tarihlerini takip etmek gerekir. Alım süresi başladığında uygun koşulları taşıyan adaylar başvurularını tamamlayabilirler.

Sözleşmeli Er Olmak İçin Hangi Koşullar Gereklidir

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
2) Alt sınır olarak 20 yaşından gün almış olmak ve üst sınır olarak 25 yaşından büyük olmamak.
3) İlköğretim mezunu olmak
4 164 cm üzeri boya sahip olmak.
5) Askeri hizmetini erbaş ya da er olarak bitirmiş olmak ve askeri yükümlülüğü kalmamış olmak.

Sözleşmeli Er
Bu şartları taşıyan herkes alım süreleri içinde sözleşmeli er başvurusu yapabilir.

Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları ve Sınavları Hangi Aşamalardan Oluşmaktadır

İlk olarak yapılan başvuruların geçerlilik durumları ve online kayıtların incelenmesi.

Ön sağlık muayenesi yapılmak üzere adayların ilgili kurumlara çağrılması.

Fiziki yeterlilik testleri için yapılan testleri sorunsuz tamamlamış olanların ayrılması.

Mülakatların tamamlanması

Güvenlik soruşturması aşamasının tamamlanması ve sağlık raporu. ( Yalnızca ön sağlık muayenesini geçmiş, fiziki yeterlilik testinde sorun çıkmamış ve mülakatı tamamlamış adaylar bu maddeden sorumludur.)

Sözleşmeli Er adaylarından herhangi bir yazılı sınavdan başarılı olmaları beklenmez. Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmaya hak kazanırlar. 

Sözleşmeli Er Adayları Başvuru İçin Hangi Belgeleri Temin Etmelidir

Her bir komutanlığın istediği belgeler farklılık göstermektedir. İstenilen belgeler, ilgili komutanlığın personel alımına başladığı tarihlerde resmi sitesinde yayımladığı başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtilmektedir. İstenilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması başvurunun geçerliliği açısından önemlidir.

FYK (Fiziki Yeterlilik Testi) İçin Aranan Kriterler Nelerdir

Sözleşmeli er adayının, fiziki yeterlilik testinde 1500 m koşu ya da mekik koşusunu tamamlaması ve mekik- şınav testlerini tamamlaması beklenir. Şınav ve mekik sayısının kaç olması gerektiği ya da koşunun minimum tamamlanma süresi başvuru kılavuzunda belirtilir. 

Ön Sağlık Muayenesinde Aranan Kriterler Nelerdir

Ön sağlık muayenesinde sözleşmeli er adayının vücudunda herhangi belli edici bir iz ya da yara olu]]> Başkomiser https://www.rutbeler.gen.tr/baskomiser.html Sun, 09 Dec 2018 05:19:37 +0000 Başkomiser, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Komiser ile Emniyet Amiri rütbeleri arasında kalan polislik rütbesidir. Başkomiserlerin Polis Akademisinden mezun olduğu görülür. Bu kişiler karakollarda Karakol Amiri ve Başkomiser, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Komiser ile Emniyet Amiri rütbeleri arasında kalan polislik rütbesidir. Başkomiserlerin Polis Akademisinden mezun olduğu görülür. Bu kişiler karakollarda Karakol Amiri ve şubelerde de Büro Amiri olarak görev alabilmektedirler.

Başkomiser
Polis Akademisinden mezun olan Başkomiserlerin bu rütbede 3 yıl kalması gerekir. Komiser yardımcılığı kursunu bitirmiş olan Başkomiserler de 3 yıl bekleme süresi geçirir, ancak bu kişilerin sürenin sonunda Emniyet Amirliği sınavında %10 barajını aşması gerekir. Sınava girmeyen ya da kazanamayan kişilerin yaş haddine kadar bu rütbede kalmaları söz konusudur. Sınavı geçen kişiler Emniyet amirliğinden sonra da yükselme olanağına sahiptir.
]]>
Başpolis https://www.rutbeler.gen.tr/baspolis.html Sun, 09 Dec 2018 12:34:25 +0000 Başpolis Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis memuru ile Kıdemli Başpolis rütbeleri arasında kalan ilk kademe polis amiri rütbesidir. Bu rütbe Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam etmekte olan polis memur Başpolis Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis memuru ile Kıdemli Başpolis rütbeleri arasında kalan ilk kademe polis amiri rütbesidir. Bu rütbe Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam etmekte olan polis memurları içinden kıdemli olan ve sicili temiz olanlara 10 Nisan 2011 itibariyle verilmeye başlanmıştır. 6 yıl fiilen çalışan Başpolis rütbesine sahip bir kişi Kıdemli Başpolislik unvanına sahip olmaya hak kazanmaktadır.

Başpolis
Başpolislik rütbesine sahip olmak için gerçekleştirilen sınavda başarılı olan polis memurlarının Yönetici Eğitimini tamamladıktan sonra 14-22 Nisan tarihleri arasında atanmıştır. Emniyet Teşkilatına bakıldığı zaman yaklaşık 9200 Başpolis bulunduğu görülmektedir. Ancak bu rütbe konusundaki uygulamaların planlananın gerisinde kalması sebebi ile teşkilat içerisinde bazı sıkıntıların doğmasına da neden olmuştur.
]]>
Uzman Çavuş https://www.rutbeler.gen.tr/uzman-cavus.html Sun, 09 Dec 2018 19:31:23 +0000  Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinde sürekli görev başında olması gereken önemli derecedeki teknik ve kritik görev yerlerinde uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerinde yer alan asker kişilerdir. Ülkemizde 3269 sayılı uz Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinde sürekli görev başında olması gereken önemli derecedeki teknik ve kritik görev yerlerinde uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerinde yer alan asker kişilerdir. Ülkemizde 3269 sayılı uzman erbaş kanununa dayanarak görev alan uzman çavuşlar, bu konunda personelde aranacak nitelikler müracaat şekli ve kabul edilmesi,derece ve kademe ilerlemesi, izin, tayin, astlık ve üstlük ilişkileri, sözleşme yapılması ve sözleşme feshi uzatılması, statü ve hakları yine bu kanunda yer almaktadır.

Uzman çavuş; En az lise veya dengi okul mezunu olması gerekmekte ve muvazzaflık askerlik hizmetini tamamlayanlardan sınavla 3269 sayılı kanununa göre istihdam edilirler. Askerlik hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlar, uzman çavuş olarak göreve başlarken, er veya onbaşı ile görev yapan askerler uzman onbaşı olarak göreve başlarlar. Uzman onbaşılar katılış yaptığı birlik, kurum ve kuruluşta görevinin ilk yılını kanunda belirtilen şartlar oluştuğunda uzman çavuş olarak göreve devam ederler.

Uzman çavuşlar Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilirler. Müracaat zamanı, başvuru şartları ve koşulları açıklayan ilanlar verilir ve başvuruları alınır. 3269 sayılı uzman erbaş kanununa göre uzman erbaş olmak isteyenlerde şu şartlar aranır:
 • T. C. vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak yada askerlik hizmeti sırasında üstün başarı belgeleri almak. Burada lise mezunu şartı aranmamaktadır.
 • Askeri hastahanelerden alınacak raporla askeriliğe elverişli durumda olmak
 • Yapılacak güvenlik soruşturmasın hakkında olumlu sonuç çıkmış olmak
 • istekli olmak
 • Türk silahlı kuvvetlerinde subay, astsubay uzman jandarma, uzman erbaş ve askeri öğrenci olarak istihdam edilmemiş olmak
 • Üzerinde taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan dolayı hükümlü bulunmamak
 • Askerlik görevini yerine getirirken üste hakaret, mukavemet, emre itaatsizlikte ısrar, fesatlık ve isyan suçlarından hükümlü olmamak 
 • 26 yaşından gün almamış olmak ve askerlik terhis süresi üzerinden 3 yıl geçmemiş olmak uzman çavuş olmak için aranan başlıca şartlardır.
Başvurusu alınan uzman çavuş adaylarının bütün belgeleri incelenir ve başvuru sonuçları adaylara duyurulur. Ayrıca duyuruda yapılacak yazılı sınav yeri ve tarihleri de yer almaktadır. Yazılı sınava katılan ve sınavda başarılı olan uzman çavuş adayları spor ve sözlü mülakat sınavlarına girmeye hak kazanırlar. Spor sınavında ve sözlü mülakatta da başarılı olanlar askeri hastanelere sevk edilirler. Askeri hastanelerden alınan sağlık raporu uzman çavuşluğa elverişlidir olursa, güvenlik soruşturmasına tabii tutulurlar. Uzman çavuşların güvenlik soruşturmaları Kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılır. Güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç olanlar uzman çavuş olmaya hak kazanırlar. Güvenlik soruşturması tamamlanmayan eksik olan veya olumsuz sonuç çıkanların sınavlardan hepsini geçmiş olsa dahi uzman çavuş olamazlar.

Uzman Çavuş
Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olanlar ve sağlık raporu, güvenlik soruşturması olumlu çıkanlar ilk önce 3269 sayılı uzman çavuş kanunu gereği sözleşme imzalanır. Sözleşme süresi kuvvet komutanları tarafından belirlenir ve intibak eğitimine geçilir, genelde 5 ay süren intibak eğitimi alırlar. İntibak eğitim yerleri ve süreleri kuvvet komutanlıklarına göre değişmekte olup her kuvvet kendi belirleyeceği eğitim planına göre eğitime tabii tutulur. Eğitim süresince verilen derslerden sınavlar yapılır. Bu sınavlardan başarılı olmalı ve sicil notunuzda yüksek olması gerekmektedir. Uzman çavuşlar kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi içinde o yıl içinde olumlu sicil almış olması, en az bir yıl çalışmış olması şarttır. Böylece uzman onbaşılar 1 yılı tama]]> Kıdemli Başpolis https://www.rutbeler.gen.tr/kidemli-baspolis.html Mon, 10 Dec 2018 09:25:54 +0000 Kıdemli Başpolis, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Başpolislik ve Komiser Yardımcılığı arasında kalan rütbedir. Bu rütbe Emniyet Genel Müdürlüğünde istihdam etmekte olan Başpolisler arasında gerekli kıdem der Kıdemli Başpolis, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Başpolislik ve Komiser Yardımcılığı arasında kalan rütbedir. Bu rütbe Emniyet Genel Müdürlüğünde istihdam etmekte olan Başpolisler arasında gerekli kıdem derecesini dolduranlara verilmektedir. Fiilen 6 yıl Başpolis olarak görev yapan kişilerin bu rütbeye atanma hakkı bulunmaktadır. Bu rütbeye atanacak olan polisler için fiili hizmette bulunma şartı bulunmaktadır. 

Kıdemli Başpolis
Bu rütbeye atanacak olan kişilerin birimlere ve branşlara göre kaç kişi olarak atanacağına Emniyet Genel Müdürlüğü karar vermektedir. Kıdemli Başpolis  olarak görev yapan kişilerin ekip amiri, Tim amiri, grup amiri, grup amir yardımcısı, büro amir yardımcısı, büro memuru ve ekip memuru gibi görevlerde bulunabilmesi mümkün olmaktadır. Kıdemli başpolislik Emniyet Genel Müdürlüğündeki rütbe sıralamasında 10. sıradadır. 11. sırada başpolislik, 12. sırada ise polislik bulunmaktadır.
]]>
Dedektif https://www.rutbeler.gen.tr/dedektif.html Mon, 10 Dec 2018 22:14:02 +0000 Dedektif, kişilerin yada kurumun, kamu  imkanlarıyla çözüme ulaştıramadığı yada çözüm sonucunda ivedilik olan özel yada resmi konularını araştırıp çözen TC kanunları ve TC hukuku, medeni kanun hakkında, özel haya Dedektif, kişilerin yada kurumun, kamu  imkanlarıyla çözüme ulaştıramadığı yada çözüm sonucunda ivedilik olan özel yada resmi konularını araştırıp çözen TC kanunları ve TC hukuku, medeni kanun hakkında, özel hayatın gizliliği ilkesi hakkında ve anayasa, yasalar, tüzükler gibi bütün kanun ve kurallara uygun olarak büyük bir dikkatle incelik, özveriyle gizlilik içerisinde sonuçlandıran özel araştırmacılar olarak bilinmektedir. Dedektifler birbirleriyle bir illiyet bağı aile bağı, sosyal bağ, adli bağı ve ticari  bağı olmayan müşterilerin işleri yapılmamaktadır. Dedektifler iso yaptıran kişilerin hukuka uygun işlerini ücreti mukabilinde sözleşmeyle yaparak ifa eden kişi ve kurumlar olarak bilinirler. Dedektiflik profesyonel şekillerde, bilinenlerin bilinmeyen yönlerini, görünenlerin görünmeyen yönlerinin araştırmasını yaparak somut kanıtlarla ortaya çıkarma mesleği olmaktadır. Resmi dedektif, adli dedektifler, özel dedektifler ve bir de sahte dedektifler olmak üzere 4 tür dedektif vardır. Resmi dedektif, kamu adına görev yapmakta olan polisler, askerler ve istihbarat elemanları olmaktadır. Adli dedektif ise, suçun önlenmesinde, asayiş ve terör olaylarında, adli konularda ve kriminoloji alanında çalışma yapan uzman kişilerdir. Özel dedektiflik bir ücret yada sözleşmeye bağlı olarak kişi-tüzel kişiler adına çalışma yapan, alanında uzman profesyonel kişilerdir. Dedektiflik işlemi hem kamu hizmeti hem de kişi hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla hassas bir husul olmaktadır.

Dedektif hizmetleri kamu hakkı, hak arama özgürlüğü hususunda, anayasal güvence altına alınan temel bir hak olmaktadır. Bu hakkı kullanmak için kişi kendisi yada bir başka uzman kişi tarafından araştırma yaptırma hakkına sahip olmaktadır. Dedektiflik hizmetleri bu hususta oldukça önemli olmaktadır. Dedektifler kişilerden almış oldukları vekaletle onlar adına araştırma yapar ve varsa mağduriyetlerin giderilmesi sağlamaya çalışır. Fakat bu hakkı kullanırken Türkiye Cumhuriyeti Yasaları sınırları içerisinde kişi hak ve özgürlüklerine müdahale edilmeden yapılması esas alınır. Dedektiflik hizmetleri hem adli hem de güvenlik birimlerinin işini kolaylaştırarak muhtemel mağduriyetlerin yok edilmesinin yani sıra adli ve kolluk kuvvetlerine destek sağlanmasında, iş yükünün hafiflemesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Yaşam içerisinde her türlü araştırmanın bir şekilde yapıldığı gerçeğiyle 100 yılı aşkın süre zarfında dünyada var olan dedektiflik hizmetleri ülkemizde bu alana duyulan ihtiyaç ile belli bir süreden bu yana amacına uygun olarak faaliyet gerçekleştirir. Özellikle hukuki davaların kısa bir süre içerisinde sonuçlanması ve kişilerin mağduriyetlerinin hemen giderilmesi anlamında dedektiflik hizmetlerinin hayatı önem taşıdığı inkar edilemeyecek olan bir husul olmaktadır. Türkiye’de dedektiflik hizmetleri,  uluslararası meslek standartları kapsamında  ve yasal sınırları içinde oldukça geniş bir alanda yaygınlık gösterir. Kişi yada tüzel kişilerce yapılmakta olan her türlü istekler, vekalet kanunları kapsamında  ele alınarak ahlaki ve hukuki dayanağı olup olmadığı açısından değerlendirilerek, umuma açık yerlerde ve açık bilgi kaynaklarından yararlanarak amacına uygun bir şekilde karşılanmaktadır.

Dedektif
Dedektif Faaliyet Konuları 
• Adres tespiti yapmak,
• Eş takibi yapmak,
• Evlilik öncesi araştırma yapmak,
• Personel araştırması, ortak ve sorumlu müdür araştırması yapmak,
• Öğrenci  araştırması ve öğrenci takibi yapmak,
• Velayet davaları hakkında araştırma yapmak,
• İcra davaları hususunda araştırma yapmak,
• Miras ve mal paylaşımı davaları hakkında araştırma yapma dedektif faaliyet konuları olmaktadır.

Dedektif Ücreti 
Ücretlendirme konusu oldukça merak edilen bir husus olmaktadır. Hiç bir dedektif bu husus ile ilgili tatmin edici ve açıklayıcı]]>